Bobik

Powrót do listy

Jakie zabawy wybrać dla dziecka od 9. do 12. miesiąca życia?

mgr. Agnieszka Opach, psycholog Centrum Terapii i Interwencji Kryzysowej (CTIK)

Kiedy dziecko ma już około 9 miesięcy, jego jadłospis jest coraz bardziej rozbudowany i być może stawia pierwsze kroki, to czas na eksplorowanie świata o własnych siłach i usprawniania zdolności manualnych dziecka.

W czwartym kwartale jego życia, dla dziecka wspaniałą zabawą będą kąpiele wraz z różnego rodzaju zabawkami. Mogą to być gumowe kaczuszki, gąbki, które może ściskać, ssać, a także chlapanie dookoła i pacanie w wodę.

 

To również czas na zabawy w chowanego z dzieckiem. Możecie chować się i szukać na zmianę.

Aby usprawniać koordynację wzrokowo-ruchową, daj dziecku kilka pudełeczek bądź plastikowych kubeczków. Do każdego z nich nasyp groch, fasolę, kamyczki, a potem daj dziecku. Pokaż, jak można otworzyć pudełeczko i jak przesypać z niego do drugiego jego zawartość. Następnie poproś dziecko, żeby zrobiło to samo i pochwal. Jeśli coś się wysypie poza naczynko, dziecko zapewne samo zacznie łapać paluszkami fasolki i wkładać z powrotem do pudełka. To świetne ćwiczenie dla paluszków i chwytania.

Wspólne układanie wieży z klocków, poznawanie kształtów świetnie działa zarówno na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, jak i motorycznej. Pamiętaj, że dziecku wielką frajdę sprawia budowanie, jak i burzenie owej konstrukcji. W ten sposób usprawnia chwytanie i ma poczucie sprawczości swojego działania.

Również jedzenie może być ciekawą zabawą dla naszego malucha. Możesz podać dziecku ugotowanego, schłodzonego ziemniaka czy marchewkę. Niech ich dotyka, ściska, maca, ogląda. Oczywiście dziecko, jak i ty będziecie pewnie ubabrani w jedzeniu po pachy, jednak poznawanie w ten sposób świata na pewno będzie dla niego bardzo ciekawe i wywoła wiele uśmiechu.

Twój szkrab rozumie już zapewne proste polecenia. Możesz poprosić, by otworzył buzię, uczesał lalę, podał ci konkretną zabawkę, powiedział „pa pa”.

Gdy zacznie już chodzić, zaproponuj mu zabawę w „kółko graniaste”. Możesz złapać maluszka za rączki i we dwie lub trzy osoby zacząć chodzić z nim w kółeczko, śpiewając przy tym słowa piosenki „kółko graniaste, czterokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc!”. Na słowo bęc, wszyscy robimy bęc na pupę.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Warto pamiętać o tym obserwując kilkoro dzieci bawiących się razem. Nie należy sugerować się rozwojem innych dzieci.

 

Bibliografia:

1.    Gry i zabawy z niemowlakami ‒ Jackie Silberg

2.    Psychologia Rozwoju Człowieka, charakterystyka okresów życia człowieka ‒ Janusz Tempała

 

Przeczytaj także:

 


 [n1]Linkowania 

 

Czy wiesz, że...

Do kiedy powinnam podawać dziecku witaminę D3?

Witaminę D3 podajemy do 3. roku życia. Potem można podawać preparaty wielowitaminowe zawierające witaminę D3.

Jaka jest dozwolona, dzienna dawka witaminy D3 dla dziecka karmionego wyłącznie piersią?

Witaminę D3  podajemy codziennie w dawce 400 j.m., najlepiej ze specjalnej kapsułki „twist off”.

Czy powinno się robić przerwy w podawaniu witaminy D3 dziecku, np. latem?

Jeśli stosujemy kremy z filtrem przeciwsłonecznym, podajemy witaminę D3 przez cały rok, nawet latem.

Czy wiesz, że...
Poleć znajomemu Drukuj

Spółka wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego,
pod numerem KRS: 0000225140, NIP: 5213347865, REGON: 140127634

Polityka cookies

Created by SkyGroup.pl

facebook